Ballina Ballina Vuçiq për Kosovën: Jemi para situatës kur çfarëdo që të bëhet, nuk...

Vuçiq për Kosovën: Jemi para situatës kur çfarëdo që të bëhet, nuk është mirë për ne

280
0
SHPËRNDAJE

Vendet perëndimore tash e një kohë të gjatë po përpiqen ta ndryshojnë formatin e bisedimeve për Kosovën në Këshillin e Sigurimit ë Kombeve të Bashkuara, thotë kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq, transmeton Koha.net.

Mediet më herët kanë raportuar se Londra do të mund të kërkojë ndërprerjen e mbledhjeve për Kosovën ose të kërkojë që ato të jenë të mbyllura për publikun. Qëllimi i kërkesës, ankohet b92, do të ishte që çështja e Kosovës të bartej në korpusin e “çështjeve procedurale” sepse në atë format Rusia dhe Kina nuk do të mund ta përdornin veton.

“Këtë po përpiqen ta bëjnë qe një kohë të gjatë Britania e Madhe, SHBA-ja, Franca dhe të gjithë ata që e kanë njohur Kosovën. Ata po thonë se në Kosovë nuk ka probleme, se nuk ka nevojë për raporte gjashtëmujore, porse vetëm të shkohet në mbledhje plenare e… Këtë e bëjnë tash e një kojë të gjatë dhe nga këndi i tyre ata punën e vet për Kosovën tashmë e kanë përfunduar”, thotë Vuçiq, transmeton Koha.net .

Ai ka thënë se ”nuk është lehtë, porse do të vazhdojmë të luftojmë”.

“Periudha para nesh është vendimtare dhe e vështirë për vendin tonë, për qytetarët tanë, për popullin tonë. Pres presione të mëdha, por ne duam të përpiqemi të arrijmë te një zgjidhje kompromisi. Mbetet të shohim e të presim çfarë mendojnë t’i ofrojnë ata Serbisë dhe ne pastaj do të marrim vendime”, thotë Vuçiq.

Veç kësaj, ai ka theksuar se Rusia dy herë e ka ndihmuar Serbinë me veto në Këshillin e Sigurimit dhe pret përkrahjen e hapët të Rusisë edhe në të ardhmen.

Vuçiq ka thënë se për këtë çështje do të bisedojë edhe me miqtë kinezë

“Kemi ardhur në situatën ku çfarëdo që të veproni – do pendoheni dhe çfarëdo që të bëni- nuk do të jetë e mirë. E po në çdo kafene të Beogradit njerëzit ulen e flasin se si Murinho e Guardiola nuk kanë lidhje me futbollin. E çfarë do të thonë ata pastaj për njëfarë Vuçiqi, pasi Kosova me miliona vite është jona, ndërsa ata vetë do t’i kishin udhëhequr më mirë bisedimet”, ka përfunduar Vuçiq.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments