Ballina Ballina Video/Këta janë pesë serbët e arrestuar sot në Gjilan

Video/Këta janë pesë serbët e arrestuar sot në Gjilan

308
0
SHPËRNDAJE

 

Policia e Kosovës sot gjatë një operacioni në rajonin e Gjilanit, ka arrestuar pesë persona të nacionalitet serb nën dyshimin se janë përfshirë në veprimtari kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Kosovës.

Mësohet se në fshatin Kufcë e Epërme policia ka arrestuar shefin e të ashtuquajturit Qarku Anamoravës së Kosovës, Radovan Stojkoviqin, dhe drejtorin e degës së Shërbimit Kombëtar të Serbisë për Punësim, Jovan Deniq, si dhe Nenad Stojanoviqin, i punësuar në Ushtrinë e Serbisë, meqë ka ushtruar presion ndaj pjesëtarëve serbë të FSK-së që të braktisin shërbimin.

Ndërkohë, RTS njofton se ndër të arrestuar janë edhe Predrag dhe Aleksandar Gjorgjeviq nga fshati Berivojcë të Kamenicës,

Në Kufcën e Epërme deri kohë më parë kanë punuar rreth pesëdhjetë pjesëtarë të FSK-së të nacionalitetit serb dhe që të gjithë kanë dhënë dorëheqje, shkruajnë mediat serbe.

Aksioni i policisë filloi në orët e hershme të ditës së sotme.

Përpos shtëpive të tyre policia ka bastisur edhe zyret e shërbimeve dhe ato të kryetarit të bashkisë së Shillovës

Kujtojmë se në javët e fundit janë larguar më shumë se 30 pjesëtarë serbë të FSK-së kryesisht të rrethinës së Gjilanit.

 

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments