Ballina Lajme Kronika e zezë Vdiq dhe u varros një vajzë e panjohur në Prishtinë, historia e...

Vdiq dhe u varros një vajzë e panjohur në Prishtinë, historia e saj është e dhimbshme

372
0
SHPËRNDAJE

Historinë e dhimbshme të kësaj vajze e ka treguar avokatja Xhevahire Klöppner, përmes rrjetit social Facebook.

Me poshtë e gjeni të plotë rrëfimin e avokatës për vajzën e panjohur:
Te nderuar FB. shok, shoqe, miq. Sot kam qen e AUTORIZUAR te vorrosi nje vajz te re 24 vjeqare.

Historin e saj nuk e di, por kam qen qe nga e premtja shum e shqetsuar dhe e merzitur per vajzen e panjohur.

Nje vajz e re para 2 vitesh deshionte te vinte ne Kosove, ta takonte babain e saj, deshironte ti ti takonte Kosoves. Edhe perkunder deshires se saj te madhe te integrohej ne familje… nuk hasi ne mirekuptim sipas gjitha gjasave.

Kerkesen per strehim/azil iu refuzua nga organet kompetente per qeshtje te azilit ne Kosov. Ajo qendronte edhe me tutje ne te zez, pa letra ne Kosove.
Kjo vajz per mua e pa njohur edhe pse ishte e besimit krishter e mori besimin musliman dhe donte patjeter te jetonte ne Kosov te babi i saj. Me shume nuk e di historin e saj.

Nena e saj shtetase e EU me autorizoj te marr pergjegjsin dhe te respektoj deshiren e fundit te vajzes se saj, te vorroset si muslimane.

Une nuk kam mund ket kerkes ta refuzoj, pasiqe nena e saj as nuk e dinte gjuhen shqipe, as traditen shqiptare te vorrimi por as nuk i dinte adetet e ceremonis se vorrimit te fes muslimane.

I falenderohem perzemersisht Zuhdi Hajzeri dhe Hoxhes se Xhamis se madhe ne Prishtine per perkrahjen dhe zemergjersin e tij per te realizuar deshiren e vajzes se panjohur./DrenicaPress/

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments