Ballina, Lajme

Ushtria e Kosovës, alarmohet Vuçiq: Pason katastrofa

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq e ka quajtur lajm të keq mos heqjen e taksave ndaj mallrave serbe derisa Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe paralajmërimin për formimin e ushtrisë, që sipas tij, është sinjal i një katastrofe ‘nëse dikush nuk e frenon Prishtinën’.

“Jam shumë i shqetësuar nga fakti se autoritetet shqiptare nuk duan të dëgjojnë për heqjen e taksave kundër Republikës së Serbisë dhe ata vunë në dukje se këto taksa do të vazhdojnë derisa Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Një tjetër lajm i keq është se shqiptarët njoftuan për formimin e Ushtrisë së Kosovës më 14 dhjetor, në kundërshtim me Kushtetutën dhe marrëveshjen me NATO-n, “tha Vuçiq, duke shtuar se kjo sjell rrezik për Serbinë.

“Synimi dhe dëshira e tyre është shumë e rrezikshme për ne dhe na çon në aktin përfundimtar. Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës, me Serbinë nuk flitet kështu”, tha Vuçiq.

Sipas tij, veprimet e Prishtinës janë të papërgjegjshme, të papërgjegjshme dhe çojnë në rrezik më të madh.

“Nuk dua të them fjalën se çfarë është qëllimi i tyre, por kam frikë se do të na sjellin para aktit të kryer”, tha ai.

Vuçiq tha se ngritja e taksave ndaj mallrave serbe do të ndikojë në Serbi, por jo në mënyrë dramatike.

“Duart tona nuk do të jenë të lidhura, por ne vazhdojmë të luftojmë për paqen, duke u shpjeguar të gjithëve se cili është qëllimi i shqiptarëve dhe të jemi me njerëzit tanë”, tha Vuçiq.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads