Ballina Receta Gatimi Ëmbëlsira Torte me banane

Torte me banane

838
0
SHPËRNDAJE

Perberesit:

4 banane
cokollate e zeze per gatim
200 g gjalp ose margarine
100 g sheqer pluhur
120 g sheqer
3 veze
500-700 ml shtalp ose qumesht pana per embelsire.

Per pandespnajen:

4 veze
4 luge miell
8 luge sheqer
1 luge kakao
1 pako tharm.

Pergatitja:

Se pari do te fillojme me brumin e pandespanjes.

4 Vezet i rrahim dhe shtojme ngadale sheqerin
tek 4 luge miell do te shtojme kakon dhe tharmin.

Dhe kete perzierje e shtojme te vezet ngadale.

Perziejme sa te formohet nje mase homogjene
E vendosim ne nje tave me leter kuzhine dhe e pjekim per 15 minuta ne 220 grade.

Per kremin :

Do rrahim si fillim vezet dhe sheqeerin, i shtojme me pas cokollaten dhe e veme ne banjomari dhe do ta lejm sa te shkrihet cokollata. Me pas e heqim dhe e vendosim ne nje ene te sheshte qe te na ftohet shpejt.

Ne nje tas tjeter do te rrahim gjalpim me sheqerin pluhur deri sa te behet si shkume.
Ketu do te shtojme perberjen qe pergatitem me cokollaten dhe i perziejme me mikser.

Tek pandespanaj e pjekur do te hedhim shtresen e kremit dhe do ta perhapim mire ne te gjithe shtresen.

Mbi krem do vendosim bananet dhe pastaj e mbledhim role nga te dyja anet drejt mesit.

E leme ne frigorifer perreth 2 ore dhe siper do ta lyejme me kremin pana qe e rrahim dhe behet shkume.
Lart per zbukurim i grijme cokollate dhe e fusim serish ne frigorifer per 1 ore.

Ju befte mir!

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments