Home Brumëra Tiramisu

Tiramisu

173
0
SHARE

Perbersit:

250 ml ajkë e embel
500 gr Krem djathi-mascarpone
100 gr sheqer pluhur
1 sheqer vanilje
250 ml kafe e ftohet
40 ml liker amareto
60 biskota
kakao.

Pergatitja:

Ne kafen e zier te ftohur shtojme likerin amareto(per arome,mundet edhe pa te)

Ajken e embel e tundim ne shkume te forte,shtojme sheqerin pluhur,sheqerin e vaniljes,mascaronen,dhe disa pika leng limoni.

Biskotat i njomim me kafene ftohur,dhe radhisim ne kallep te thelle.

Lyejmemme krmein e pergadirut,prap biskotet te njomura,dhe prap krem.

Ne fund qesim kakao pluhur dhe leme te ftohet per disa ore qe te formesohet krmei dhe te zbuten biskotet.

 

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of