Home Ballina Thaçin s’ka kush e ndal, kjo është deklarata e tij më e...

Thaçin s’ka kush e ndal, kjo është deklarata e tij më e re për korrigjimin e kufijve

113
0
SHARE

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se është momenti historik që të jetësohet e drejta legjitime e qytetarëve të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, e deklaruar më 1 dhe 2 mars 1992, në kuadër të dialogut ndërmjet shtetit të Kosovës dhe atij të Serbisë, njofton ‘Gazeta Blic’.

Thaçi ka njoftuar se për bashkëngjitjen e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës do të diskutojë në Konferencën e Frankofonisë në Jerevan të Armenisë.

Postimi i Thaçit në Facebook:

Dje dhe sot, kisha kënaqësinë të takoj njerëz të botës akademike, të biznesit, të rinj, studentë, ish-përfaqësues të UÇPMB-së, të diasporës shqiptare, përfaqësues të shoqërisë civile dhe gazetarë, kryesisht nga Lugina e Preshevës.

Bashkëngjitja e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit ishte kryetema e bisedave tona. Ishte konkludim i përbashkët se është momenti historik që të jetësohet e drejta legjitime e qytetarëve të kësaj treve, e deklaruar më 1 dhe 2 mars 1992, në kuadër të dialogut ndërmjet shtetit të Kosovës dhe atij të Serbisë.

Me arritjen e marrëveshjes Kosovë–Serbi, përparësitë e Kosovës do të jenë: njohja reciproke, njohja e Kosovës edhe nga pesë shtetet anëtare të BE-së, rrugëtimi i sigurt për në NATO dhe BE, si dhe anëtarësimi në OKB.

Të gjithë bashkëbiseduesve u premtova, gjë e cila do të konfirmohet, se në të gjitha takimet e mia në Konferencën e Frankofonisë në Jerevan të Armenisë, do ta diskutoj mundësinë e korrigjimit të kufijve, me mundësi reale për bashkëngjitje të Luginës së Preshevës me Kosovën.

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of