Ballina, Lajme

Thaçi në listën e liderëve më të fuqishëm në botë

Gazeta më e lexuar në Zvicër “Blick“ ka bërë një analizë për sfidat që i presin nëntë krerë të shteteve më të fuqishme të botës.

Në mesin e këtyre liderëve, që pritet të lënë gjurmë në vitin 2019, gazeta më e madhe në Zvicër e ka përfshirë edhe Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin.

 

 

Sipas “Blick”, liderët përcaktues që bota të mos dalë nga kontrolli janë Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, Kryetarja e ardhshme e Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, Mbreti i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, Kryeministrja e Britanisë, Theresa May dhe Presidentja e Rumanisë, Viorica Dancila.

Lexoni këtu artikullin e plotë.

Duke analizuar sfidat e vitit 2019 që e presin Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, “Blick” shkruan se në dhjetor Thaçi njoftoi themelimin e ushtrisë së Kosovës, derisa Serbia që asnjëherë nuk e ka pranuar Kosovën u tërbua.

Sipas gazetës, viti 2019 do të jetë detyrë e Thaçit që të vazhdojë të mbrojë pavarësinë e vendit të tij dhe të kontribuojë në stabilitetin e rajonit, pas themelimit të ushtrisë, pa e nxitur më tej konfliktin.

“Blick“ ka shpjeguar se cilat janë sfidat që pritet t’i kenë këta nëntë politikanë të rëndësishëm të botës.

Donald Trump

Një vit më parë, Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ende mendonte se çështja “afera ruse” shpejt kishte mbaruar. Por, hetuesi special Robert Mueller duket se ia ka vështirësuar jetën. Ish-avokati i Trump, Michael Cohen, ka mbetur tre vjet prapa grilave lidhur me financimin e paligjshëm të fushatës dhe mashtrimit të taksave. Këshilltari i ish-sigurisë, Michael Flynn, është ende duke pritur aktgjykimin e tij. Që nga janari, demokratët do të kenë edhe shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, duke ushtruar presion ndaj presidentit amerikan me komisionet e hetimit. Në të njëjtën kohë, historitë e suksesit janë ende në pritje. Qeveria është mbyllur që nga Krishtlindja: 800,000 punonjës janë të prekur nga mosmarrëveshja e buxhetit të SHBA-së. Përveç kësaj, tregu i aksioneve ka rënë. Kjo nënvizon përvjetorin dyvjeçar të Trump në janar dhe nuk është një fillim i mirë për zgjedhjet presidenciale në vitin 2020.

Nancy Pelosi

Më 20 janar, Nancy Pelosi bëhet gruaja më e fuqishme në Amerikë, meqë Kongresi i sapo zgjedhur i SHBA-së do të takohet për herë të parë dhe demokratja pritet të jetë kryesuese e Dhomës së Përfaqësuesve. Kjo është zyra e tretë më e lartë politike në SHBA, pas Presidentit të SHBA-së dhe nënkryetarit të tij. Pelosi tashmë e mbajti atë nga 2007 në 2011 – si gruaja e parë në historinë e vendit. Që nga zgjedhjet afatmesme në nëntor, demokratët po përgatiten të marrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve. Ndër të tjera, ata duan të themelojnë një komision hetimor mbi çështjen ruse dhe të shqyrtojnë të dhënat e taksave të Trumpit. Ajo gjithashtu dëshiron të përmirësojë bashkëpunimin midis demokratëve dhe republikanëve: “Ne të gjithë kemi mjaft përçarje”.

Angela Merkel

Kancelarja gjermane nuk është më udhëheqëse e partisë për herë të parë gjatë mandatit të saj. Në të ardhmen, Angela Merkel duhet të koordinohet ngushtë me pasardhësen e saj, Annegret Kramp-Karrenbauer. Dhe pyetja është ende nëse Angela Merkel do të përfundojë mandatin e saj të zgjedhur deri në vitin 2021 ose do t’ia dorëzojë detyrën paraprakisht Kramp-Karrenbau, e njohur si AKK. Thashetheme ka se ky rast mund të jetë në vjeshtë! Por, përpara kësaj, zgjedhjet evropiane priten në maj. Deri atëherë, kancelarja duhet të zhvillojë një vizion të qëndrueshëm të Evropës dhe të paraqesë një strategji që do t’i bindë votuesit në kutinë e votimit. Në fund të fundit, viti 2019 do të jetë një vit fatal për BE, kur për herë të parë një vend largohet nga Bashkimi Evropian. Përveç kësaj, Polonia, Rumania dhe Hungaria po kërcënojnë projektin e paqes nëpërmjet iniciativave nacionaliste dhe antidemokratike.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads