“Facebook”: Shumica e lajmeve të rreme kanë adresë maqedonase

Shefi ekzekutiv i “Facebookut”, Mark Zuckerberg, iu përgjigj për rreth një orë e gjysmë pyetjeve të deputetëve të Parlamentit Evropian rreth skandalit të zbulimit të të dhënave të përdoruesve nga agjencia “Cambridge Analitica”, si dhe ndikimit të skandalit te 2.7 milionë qytetarët e BE-së. Ai me këtë rast kërkoi përsëri falje për gabimet që i bëri kompania e tij dhe...

Google: Si të përdorni gmail edhe pa internet

Google ka prezantuar një Gmail të ri disa ditë më parë. Në Gmail-in e ri, Google ka sjellë funksione të reja në aplikacionin e saj. Tipari më interesant i këtij dizajni të ri të Gmail është Offline Gmail. Tani Offline Gmail është i disponueshëm në internet. Por për fat të keq, përditësimi i ri është i disponueshëm vetëm në...

Pajisjet që shkaktojnë shpenzim të energjisë pa nevojë

Janë disa pajisje që i përdorim e të cilat shkaktojnë shpenzim të energjisë elektrike pa pasur nevojë, vlerëson Departamenti Amerikan i Energjisë. Sipas tij, ato pajisje janë përgjegjëse për më shumë se 10 përqind të energjisë së shpenzuar brenda muajit. Por ato nuk janë të vetmet që shpërdorojnë energjinë elektrike. Pjesa më e madhe e njerëzve i mbajnë të gjitha...

Mediat serbe: Në oborrin e kishës në Kosovë, nga pema del ujë dhe diçka e bardhë

Media të shumta serbe kanë shkruar lidhur me një çudi e cila ka ndodhur së fundi në oborrin e një kishe serbe në rajonin e Anamoravës në Kosovë. Pikërisht në kishën Sv Apostolima Petru i Pavlu sipas serbëve nga një pemë shelgje ka filluar të dalë ujë, pastaj edhe një lloj i materialit të bardhë, transmeton Indeksonline. Këtë gjë...

Video spektakolare: 1374 dronë në “vallëzim”

Një ekip kinez në provincën Shaanxi vendosi rekordin e ri “Guinness” në kategorinë “kush mban më shumë dronë njëkohësisht në fluturim”, përmes një shfaqjeje të mahnitshme me drita dhe 1.374 dronë. Si pjesë e festivalit kulturor ndërkombëtar, dronët dhanë një shfaqje të jashtëzakonshme, duke krijuar formacione të ndryshme dhe tipare kulturore të provincës Shaanxi, e qytetit Xi’an. Mizëria e dronëve me...

Ky shtet trondit SHBA-në me teknologjinë për kapjen e avionëve të padukshëm

Qeveria kanadeze ka investuar 2.7 milionë dollarë për zhvillimin e një modeli të ri radarësh, që do të përditësonte sistemin e saj mbrojtës, sidomos në zonën e Arktikut Bëhet fjalë për një projekt që po testohet ende në kushtet laboratorike dhe Universitetin e Waterloo-së. Teknologjia e re njihet si “Quantim Radar” dhe shfrytëzon ndriçimin e fotoneve të dritës për të shquar...

Doni të spiunoni të dashurin, ose të dashurën në WhatsApp? Veproni kështu…

Jemi të vetëdijshëm se ne “spiunohemi” nga rrjetet sociale, duke u cënuar kështu privatësia jonë. Një aplikacion i ri ka hyrë në lojë, duke na lejuar të përdorim të gjitha ato të dhëna që këto aplikacione ruajnë për të spiunuar të gjitha kontaktet që keni në WhatsApp. I disponueshëm tashmë në iOS, Chatwatch përfiton nga funksioni i statusit offline, i...

Androidët ju spiunojnë tek kinezët

Keni një telefon me sistem operimi Android? Ju mund të jeni mes 700 milionë përdoruesve, telefonat e të cilëve dërgojnë në mënyrë të fshehtë gjithë të dhënat tuaja në Kinë. Mbi 700 milionë pajisje të tilla dërgojnë pa dijeninë tuaj dhe automatikisht çdo 3 ditë të gjithë mesazhet tuaja, historikun e telefonatave, listën e kontakteve, historikun e vendndodhjes dhe gjithë...

Testi që po çmend njerëzit, kafsha e parë që shihni në foto zbulon atë që nuk e dinit për veten tuaj

Në foto janë disa kafshë të vizatuara por vetëm ajo që syri juaj dalloi në fillim përshkruan gjithçka mbi ju. Cilën kafshë patë të parën? Nëse pe macen: Kjo zgjedhje tregon mungesën e vullnetit tuaj për punë. Keni dëshirë të pushoni dhe të shkoni me pushime. Ose në fund të ditës doni të shkoni në shtëpi, të shtriheni në kolltuk e të lexoni...

Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus vijnë me mbushësin e ri!

Është folur për shumë specifika për pajisjet e reja të Samsung, përkatësisht modelet S9 dhe S9+ dhe tani kemi disa informata më shumë në lidhje me dy modelet e reja të telefonave të kompanisë jugkoreane. Të dy modelet e reja të Samsung, Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus do të vijnë me një mbushës të ri pa tela. Samsung po...