Moti për ditën e sotme

Sot në Kosovë do të mbajë mot me intervale kohore me diell dhe vranësira. Rrallë në ndonjë rajon mund të ketë ndonjë rigë të dobët shiu, ose ndonjë fjollë bore në viset më të larta malore. Temperaturat do të shënojnë ulje të lehta.

Në Shqipëri, Maqedoninë Veriore dhe Mal të Zi pritet të mbajë mot me alternime të vranësirave dhe intervaleve kohore me diell. Rrallë në ndonjë rajon mund të ketë ndonjë rigë të dobët shiu ose, fjollë të dobët bore në viset më të larta malore.

Nga e hëna përmirësim i dukshëm i motit. Netët dhe mëngjeset do të jenë mjaft të freskëta, vende-vende edhe të ftohta dhe me mundësi për mjegull nëpër lugina dhe ngrica të dobëta. Ditët do të jenë kryesisht stabile dhe me ngritje progresive të temperaturave./Meteoballkan