Receta Gatimi, Supa

Supë pule me miell misri

Përbërësit:

250g miell misri
1 presh
1 karotë
1 gjoks pule
1 kofshë pule
kripë
spec djegës
1 lugë gjelle gjalpë
1 tufë majdanoz
1 qepë

Përgatitja:

Në një tenxhere me ujë të fohtë hidhni pjesët e pulës, shtoni karotën e grirë, qepën e grirë, dhe majdanozin.

Lërini të gjitha perimet të ziejnë sëbashku me pulën derisa mishi i pulës të jetë zierë. Ndërkohë në një tigan hidhni gjalpin dhe grini preshin sipër.

Shtoni dhe miellin dhe skuqini së bashku. Më pas këtë masë shtojani supës me pulë. Hidhni dhe kripë dhe lëreni për 30 minuta të tjera të ziejnë.

Mund të shtoni dhe pak ujë nëse e shihni që është shumë e trashë.

Ju befte mir!

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads