Receta Gatimi, Sallata

Speca Turshi pa Konzervues

Speca Turshi pa Konzervues

Përbërësit:
10 kg speca,
500 ml vaj,
100 gr majdanoz,
3 thelbinjë hudhër,
1 kg karrota,
1 kg kripë e trashë.

Përgatitja:
Së pari pastrohen specat dhe pastaj secilit spec i vendosim brenda nga një lugë qaji kripë,dhe i vendosim në një bure të madhe e cila nuk duhet të mbushet plotësisht.

Burja duhet të mbyllet të lihet e shtrirë për 24 orë dhe herë pas here të rrotullohet

Pas 24 orëve specat të nxirren nga burja dhe të renditën në tegulla ose në bure të tjera nga një rend,dhe të spërkaten me vaj të djegur të nxehtë pastaj përmbi të vendosen karrotat dhe majdanozi gjithashtu edhe thelbinjët e hudhrës prehën dhe hedhën sipas dëshirës.

Pastaj specat lihen të pushojnë deri sa të del uji përmbi,tegullat ose buret të mbyllën mirë të lihen në vend të errët dhe të ftoftë.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads