What Will Happen If You Eat 20 Almonds Every Day?

You probably know that eating almonds (and nuts in general) is a great way to get healthy fat into your diet. Nuts are also generally high in protein, so they assist in muscle building and provide the kind of slow-burning energy that can keep you going all day. Turns out, the humble almond can do a lot more than...

Quhet bima e jetës , zbuloni vlerat befasuese të saj për shëndetin tonë

Rukola është një barishte me dhunti të shumta për shëndetin e mirë. Ajo përdoret kryesisht në sallata, por edhe mund të gatuhet krahas perimeve të tjera. Shqiptarët e kanë kultivuar rukolën pas viteve 90’, ndërkohë që vendet e tjera të Mesdheut e kanë kultivuar këtë barishte prej më shumë kohësh. Rukola i përket familjes botanike Cruciferae që përfshin brokolin,...

Lufta për jetën: Bima që më shpëtoi jeten duke me sheruar nga kanceri. Një histori e vërtetë!

Kjo histori është një dëshmi e vërtetë e një njeriu të diagnostikuar me tumor beninj të trurit, i cili ishte 5.5 cm i madh. Pas diagnozës, specialistët bullgarë kryen një operacion për të hequr tumorin dhe rezultoi me sukses. Për fat të keq, 2 vite pas operacionit ata zbuluan se tumori u rikthye dhe këtë herë në gjendje shumë...

OBSH në alarm nga fruthi: Nuk po e ndal as vaksinimi!!!

OBSH jep alarmin për përhapjen e fruthit në Evropë. Në vitin 2018 janë evidentuar 82 mijë raste, ndërsa u shënuan 72 viktima në kontinentin tonë dhe vendet e lindjes, përfshirë Rusinë. Kjo cilësohet si shifra më e lartë në dhjetëvjeçarin e fundit. OBSH thekson se numri i të prekurve është 3 herë më i lartë se në vitin 2017...

Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bëri të ditur se janë raportuar katër raste me virusin AH1N1 në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Në komunikatën e lëshuar për media thuhet se ndonëse ka raste të raportuara të gripit, asnjëri nuk e kalon pragun epidemik. "Nga 1 tetori 2018 deri sot, në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike janë...

“I ka vënë flakën” Instagramit, kjo është shqiptarja që po habit Italinë

Jori Delli është emri i shqiptares, e cila ka “çmendur” të gjithë Italinë me format e saj bombastike. Ajo u bë e njohur verën e vitit të kaluar, kur u shfaq në “Sportitalia”.  Jori është rritur në Torino dhe ka punuar në këtë vend si modele që e vogël. Në profilin e saj në Instagram ajo poston foto të cilat nuk lënë...

Hirra – Kura e duhur shëruese për mëlçinë dhe pastrimin e gjakut

Hirra e qumështit dhe e kosit është një nga produktet më mirëbërëse dhe funksionon shumë mirë si kurë natyrale për shëndetin. Hirra është e pasur me tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide, enzima dhe shumë elemente të tjera të shëndetshme. Nga studimet dhe burimet e konsultuara nga AgroWeb.org, rezulton se hirra përman 16 lloje proteinash. Por mbi të gjitha,...

Frutat e pyllit bëjnë mrekulli në organizëm

Frutat e pyllit si manaferra, mjedra dhe luleshtrydhja janë ndër kënaqësitë më të mëdha, pasi pjesa më e madhe e tyre rriten në gjendje të egër. Këto fruta duhet të bëhen pjesë e ushqimit tuaj sepse janë të mbushura më minerale, vitamina dhe fibër. Ato janë të pasura më antioksidantë që mbrojnë qelizat nga dëmet e shkaktuara nga radikalet e...

Hudhra është 100 herë më efikase sesa antibiotikët

Shtimi i hudhrës në shujta, sallata dhe gjëra tjera ushqimore e bën çdo gjë më të shijshme. Por, pavarësisht shijes së mahnitshme (ndonëse një pjesë e madhe nuk janë adhurues të erës), hudhra është gjithashtu një prej ushqimeve më të shëndetshme në planet. Në fakt, hudhra njihet si antibiotiku më i fuqishëm natyral që është krijuar nga vet Natyra, dhe e...

Mos e hidhni kurrë lëkurën e mandarinave! Ja cilat janë 7 problemet shëndetësore që kuron

Lëkurat e mandarinave ose dhe fruti i mandarinës është një frut i ngjashëm me portokallin. Është frut i ëmbël dhe gjithashtu ka një sërë vlerash ushqyese si vitamina ashtu edhe minerale, duke e bërë një zgjidhje perfekte për ta konsumuar shpesh herë gjatë ditës. Lëkura e këtij fruti përmban vajra esencial që përdoren shumë nga industria e parfumeve, por edhe në...