LATEST ARTICLES

Gjermania edhe zyrtarisht kërkon infermierë nga Kosova

Ministri federal i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn nga CDU-ja, dëshiron të rekrutojë specialistë specifikisht nga Evropa Juglindore për të luftuar mungesën e burimeve njerëzore në infermieri. Në një prononcim për “Bild am Sonntag”, ai ka thënë se potenciali më i madh i profesionistëve të rinj në këtë fushë është në Kosovë dhe Shqipëri. “Atje, edukimi për infermieri është shpesh më...

Dafina Zeqiri publikon pjesë nga klipi i ri, shikoni sa ‘seksi’ duket në bikini…

Këngëtarja e njohur Dafina Zeqiri ka paralajmëruar se së shpejti do të publikojë projektin e saj më të ri muzikor. “Fuego” titullohet kënga e saj më e re, të cilën këngëtarja do ta publikojë edhe me klip. Javë më parë ajo ndau me ndjekësit disa fotografi nga xhirimet e klipit, në të cilat shfaqej mjaft atraktive në bikini. Ndërsa së fundmi, Dafina...

Ushtari i UÇK-së dhuron veshkën si donacion për shërimin e djalit të Halil Kastratit

Ndjehem krenar dhe kam nderin që në emër të bashkëluftëtarëve, të përshëndes me një vlersim të lartë gjestin human të Komandant Shaban Brahaj – TIGRI, Luftëtarit të UÇK-së pran Zonës Operative të Pashtrikut i cili publikisht ka deklaruar: dhe e fal veshkëne Tij, donacion i dedikuar humanitar. Ai në deklaratën e tij thot: Deshi Zoti që të na shpëton kokën gjatë luftimeve...

Edhe e veshur, Demi ngre temperaturat në Ibiza

Jemi mësuar ta shohim gjithmonë duke ekspozuar asetet e saj mahnitëse, por këtë herë Demi Rose ka lënë më shumë vend për imagjinatë. Modelja 23 vjeçare ka realizuar një tjetër set fotografik në Ibiza. Ish- e dashura e reperit Tyga dukej tepër seksi e veshur me kostum banje të bardhë.

Shkaktarët, simptomat dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për sulmet e zemrës

Sulmi në zemër zakonisht ndodh kur një rrjedhë e gjakut e mbushur me oksigjen drejt një seksioni të muskulit të zemrës papritmas bllokohet dhe zemra nuk mund të furnizohet me oksigjen. Nëse ky qarkullim i gjakut drejt muskujve të zemrës nuk rikthehet menjëherë, ai fillon të vdes. Sulmet e zemrës më së shpeshti ndodhin si rezultat i sëmundjeve koronare të...

Mësojeni njëherë e mirë, çfarë e shkakton aritminë

Zemra është e ndarë në 4 dhoma, dy dhomat e sipërme (atriumi) dhe dy dhomat e poshtme (barkushet). Ritmi i zemrës normalisht kontrollohet nga një stimulues kardiak normal i vendosur në atriumin e djathtë që quhet nyja sinoatriale. Nyja sinoatriale prodhon impulse elektrike që nisin normalisht çdo rrahje zemre. Nga nyjet sinoatriale, impulset elektrike kalojnë nëpër atrium, ku shkaktojnë tkurrje...

Ismaili: Hapja e dy sallave të reja në Kardiokirurgji krijon mundësi për eliminimin e listës së pritjes

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili tha sot se hapja e sallës së dytë operative të Kardiokirurgjisë dhe sallës së dytë të Mjekimit intensiv në këtë klinikë, është një hap shumë i madh për pacientët dhe personelin mjekësor kosovarë, të cilët e kanë mundësinë që tani t’u përgjigjen nevojave të tyre. Ai tha se deri tani është operuar me një lloj...

Vetitë e panjohura të uthullës së mollës për kujdesin ndaj fytyrës dhe flokëve

Nëse ju pëlqen të eksperimentoni me maska të ndryshme në kushte shtëpie, uthulla e mollës është zgjidhja e duhur. Ajo përmban një sërë benefitesh të ndryshme për trupin, lëkurën dhe flokët tuaj. Këtu gjeni disa nga përdorimet më të njohura të uthullës së mollës. 1.Redukton yndyrën në fytyrë Duke përdorur uthullën e mollës do t’u ndihmojë për të ruajtur balancën e...

‘Hallall ju qoftë’, këngëtarja serbe e mahnitur nga shqiptaret

Ajo është krahasuar shpesh me Kim Kardashian për shkak të formave bombastike dhe është një nga këngëtaret më të njohura në Serbi e jashtë tij. Bëhet fjalë për Jelena Karleusa, këngëtarja e cila dikur tha se të gjithë shqiptarët janë kriminelë dhe sulmoi hapur Rita Orën. “Të nderuar vëllezër kroat, unë nuk jam egërsirë, egërsira janë këta që po i shkatërrojnë...

Do ju bëjë të shikoni parajsën, Françeska Jaçe një tundim i vërtetë

Françeska Jaçe është një eksperte për ngritjen e temteraturave në rrjetet sociale. Ajo ka ndarë një foto ku shfaqet me bikini në një nga vendet tropikale që ka vizituar para disa javësh. Ish banaorja e Big Brother duket mjaft tunduese teksa nxjerr në pah linjat e saj trupore. Bie gjithashtu në sy gjoksi i saj bombastik. Është vetëm fillimi, me siguri...