LATEST ARTICLES

Ja ushqimi që të zgjat jetën, por 90 përqind nuk e konsumojnë mjaftueshëm

“Nëse të ofroj një superushqim, që të bën të jetosh më gjatë, a je i interesuar?” Kështu pyet gazetari i BBC, James Gallagher, që thotë se bëhet fjalë për një ushqim që redukton në mënyrë natyrale sulmet në zemër, ishemitë dhe sëmundjet afatgjata si diabeti i tipit 2. Po ashtu mban nën kontroll peshën, presionin e gjakut dhe ul nivelin e...

Bombaj: 10 ushqimet më të mira, “minierë ari” për shëndetin

Këto ushqime njihen për ndikimin në jetëgjatësi, në ruajtjen e memories, në luftën kundër tumoreve dhe në parandalimin e shumë sëmundjeve të tjera. Cilësohen superushqime, falë përmbajtjes së lartë në vitamina dhe minerale, antioksidantë dhe vlerave të larta ushqyese që përmbajnë. Bëhet fjalë për 10 ushqime shumë të mira për shëndetin tonë, disa prej të cilave shumë ekonomike dhe të...

Njihuni me përbërësin natyral që na bën të flemë 8 orë gjumë

Është një nektar shumë i përdorur në kuzhinë, i pasur me cilësi terapeutike dhe shumë përfitime për shëndetin tonë. Mjalti duhet të jetë pjesë e pandashme e dietës sonë të përditshme. Më poshtë po rendisim 8 cilësi të mjaltit që mund të përmirësojnë shëndetin dhe humorin tuaj: ENERGJI: Një studim amerikan dëshmon se, në ndryshim me karbohidratet e tjera, mjalti nuk...

Konsiderohet ndryshe si ushqimi i perandorëve, njihuni me vlerat e çmuara ushqyese të këtij super-fruti

Një nga komplimentat më të bukura që i bëhet një femre që viziton Stambollin, kryeqytetin e dy kontinenteve është “fıstık gibi” “je si fistik” që përdoret për të përshkruar një femër shumë të bukur dhe të nxehtë. E megjithatë këtu nuk po flasim për Stambollin por për fistikun, një nga arrorët më të lashtë të njerëzimit që përdoret gjërësisht...

Nëse keni këto shenja tek thonjtë, urgjent tek mjeku! Rrezikoheni nga…

Femrat u kushtojnë rëndësi të veçantë kujdesit ndaj duarve e specifikisht thonjve. Më shumë se nga ana e higjenës apo shëndetit, ato kujdesen për aparencen e thonjve. Kujdesi i duhur ndaj thonjve në fakt është i domosdoshëm për të dyja gjinitë, pasi tek thonjtë ka disa sinjale që tregojnë anomali të caktuara. Më poshtë gjeni disa prej tyre dhe kuptimet...

Këto barna mund të shkaktojnë depresion, shumica rregullisht i marrin

Barnat, pos efektin e mirë që bëjnë, kanë edhe veprim të padëshirueshëm ndaj të cilit patjetër duhet keni kujdes Më shumë se 200 lloje të ndryshme barnash, duke përfshirë edhe disa të cilat më shpesh i marrin të rriturit, mund të shkaktojnë depresion, transmeton Telegrafi. Disa mjekë për këtë nuk janë të informuar apo nuk i kushtojnë kujdes kur u përshkruajnë...

5 KËSHILLAT E ORGANIZATËS BOTËRORE TË SHËNDETIT: DIETA PAS FESTAVE TË FUNDVITIT

Organizata Botërore e Shëndetit me rastin e ditëve të festave të vitit të Ri, kur përgjithësisht abuzohet me ushqimin, ka dhënë 5 këshilla: Të ndryshohet ushqimi herë pas here, të reduktohet sasia e konsumit të kripës, të yndyrnave, sheqerit dhe të alkoolit. Këto këshilla vlejnë për ta përballuar Vitin e Ri me një dietë të shëndetshme, që të na ndihmojë...

USHQIMET QË SHKAKTOJNË PRISHJEN E DHËMBËVE

Disa nga faktorët që ndikojnë në sëmundjet e dhëmbëve janë: mungesa e kujdesit, konsumimi i duhanit dhe ëmbëlsirave, si dhe kequshqyerja. Për të pasur dhëmbë sa më të shëndetshëm kujdes duhet bërë edhe me ato ushqimet të cilat përmbajnë një sasi të madhe sheqeri. Ëmbëlsirat nuk janë të vetme ushqime që nxisin formimin e acideve dhe kaviteteve. Shumë ushqime që njerëzit...

KJO I NDODH TRUPIT TUAJ NËSE NUK KONSUMONI MISH PËR 1 VIT

Në rast se nuk konsumoni mish, ka përfitime të shumta. Arsyet më poshtë mund të ju bindin që ta ndaloni konsumimin e mishit për të paktën 1 vit. Humbja e peshës Një person humb mesatarisht 4.5 kg nëse nuk konsumon mish. Kjo sipas një studimi që tregon se vetëm mos-konsumimi i mishit u ofron mundësi të humbje peshës pa ndryshuar ndonjë rutinë tjetër,...

Pse “Mjekësia” nuk lejon që Kanceri të shërohet?! Shqetësuese analizat

Pse “Mjekësia” nuk lejon që Kanceri të shërohet?! Një shikim i shpejtë në histori •Një dokumentar interesant ekspozon korrupsionin e industrisë së kancerit dhe masat ekstreme që ata ndërmarrin për të diskredituar, burgosur, dhe në mënyrë profesionale të shkatërrojnë çdo mjek që trajton pacientët e kancerit në mënyrë natyrale. •Një milion amerikanë diagnostikohen me kancer çdo vit, dhe një në çdo tre...