Ballina Lajme Botë SERBIA DHE KOSOVA INSTALOJNË PANIK – MBLEDHIN KËSHILLAT E SIGURISË

SERBIA DHE KOSOVA INSTALOJNË PANIK – MBLEDHIN KËSHILLAT E SIGURISË

248
0
SHPËRNDAJE

Presidenti Serb Aleksandër Vuçiq ka paralajmëruar mbledhjen e Këshillit të Sigurisë për të diskutuar zhvillimet e fundit në Kosovë. Sipas mediave serbe këshilli do mblidhet të shtunën në mëngjes në orën 8:00.

Ky njoftim vie disa pas pasi kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj mbajti një mbledhje urgjente me Këshillin Kombëtar të Sigurisë.

Pas përfundimit të këtij takimi, Haradinaj ka deklaruar se temë e këtij takimi ishte gjendja e rendit, ligjit dhe sigurisë në vend dhe çështja e afateve kohore që ndërlidhen me asociacionin.

“Temë e ditës ishte gjendja e rendit dhe ligjit dhe sigurisë në vend dhe këtë referim i politikës së fundit që ka ndodh, pastaj reflektim i afateve kohore që lidhen me asociacionin. Kam kërkuar rritjen e gatishmërisë të institucioneve të rendnit dhe ligjit në mënyrë që të sigurojmë rend dhe ligj në siguri”, deklaroi kryeministri Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj më tej ka deklaruar se nesër më 4 gusht është afati i fundit për dorëzimin e draftit për themelimin e asociacionit të komunave serbe.

“Me datën 4 gusht është afati kur dorëzohet transkripti i dorëzimit. Nesër grupi punues mund ta dorëzoj draft statusin, kjo parashihet të bëhet para palëve. Ne nuk kemi dalë jashtë obligimeve. Kosova si palë është serioze dhe është brenda obligimeve. Nëse dikush do të merrte veprime jashtë ligjeve të Kosovës dhe marrëveshje ndërkombëtare do ta merr përgjigjen e organeve të rendit dhe të ligjit. Kushdo që hyn në Kosovë për shkaktim të ndonjë incidenti normalisht që do të ketë veprim të organeve të ligjit”, ka deklaruar kryeministri.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments