Ballina Receta Gatimi Sallatë e kombinuar turshi

Sallatë e kombinuar turshi

518
0
SHPËRNDAJE

Përbërësit:

14 kg perime sipas zgjedhjes suaj si(tranguj, karrote, domate te gjelberta, lulelaker, spec etj).
800 ml vaj
800 ml uthull
600 gr sheqer
300 gr kripë
magdanoz
biber i zi kokerr
gjethe dafine

Pergatitja:

Te gjitha perimet i pastrojme,prejm ne katrorka sipas deshires,dhe qesim ne nje ene te madhe.

Qesim perzierjen e vajit,uthulles, kripes, sheqerit.

Perzijme mire dhe leme per dy ore.

Pastaj mbushim kavanozet e sterilizuar(ne masen e perimeven shtojme edhe nga melmesat si piperi kokerr,magdanozi),shtojme nga lengu qe leshojne perimet dhe nga perzierja.

Pastaj persiper qesim nga nje gjethe dafine dhe mbyllim hermetikisht.

Kavanozet i qesim ne ene te mbushur me uje,deri ne gjysmen e enes,pastaj vlojme ujin per 10 minuta dhe largojme kavanozet nga ena.

Ne vend te fresekt dhe te erret qendrojne deri ne me shume se nje vit.

Ju befte mir!

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments