Futboll, Sport

Qyteti i shenjtë i Mekës i dhuron një parcelë tokë Salahit për vlerat e tij

Lojtarit të Liverpoolit, Mohamed Salah, iu është ndarë një copë toke nga nënkryetari i bashkisë së Mekës, qyteti më i shenjtë mysliman, pasi u zgjodh lojtari më i mirë i Ligës Premier. 

Fahad Al Rooqi ka thënë se kjo lojtari mund të bëjë çfarë të dojë me këtë tokë.

“E gjitha varet nga lojtari dhe nga rregulloret, nëse dëshiron mund ta mbajë tokën në Meke, mund ta përdorë gjithashtu për të ndërtuar një xhami ose për të nisur një fondacion bamirës”, ka thënë Al Rooqi për faqen e lajmeve Saudite Sabq.

“Dhurata është bërë për yllin egjiptian si mirënjohje ndaj tij për karakterin bujar dhe është gjithashtu në njohjen e meritave të tij si ambasador i tolerancës fetare dhe vlerave etike dhe si një model pozitiv për myslimanët në Britani e vendet tjera”

Salah njihet si bamirës i madh pasi në vendlindje ka ndërtuar shkollë dhe spital.

Ai këtë sezon ka kaluar te Liverpool për 42 milionë euro.

Mohamed Salah, rrëfimi që inspiroi miliona njerëz – Numri 74 në fanellë, bamirësia, ‘lufta’ me futbollistët hebrenj dhe dashuria për vendin

Mohamed Salah, rrëfimi që inspiroi miliona njerëz – Numri 74 në fanellë, bamirësia, ‘lufta’ me futbollistët hebrenj dhe dashuria për vendin

Опубліковано Telegrafi Sport 13 квітня 2018 р.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads