Ballina Receta Gatimi Ëmbëlsira Puding Me Kafe Dhe Çokollatë

Puding Me Kafe Dhe Çokollatë

345
0
SHPËRNDAJE

Përbërësit :

200 g çokollatë,
250 g gjalpë,
4 lugë pije me kafe,
1 lugë kafe ekspres,
4 vezë,
2 të verdha veze,
125 g sheqer,
65 g miell integral,
2 lugë sheqer pluhur.

Udhëzime për përgatitje

Shkrijmë çokollatën dhe gjalpin në banjëmari, pastaj e heqim nga zjarri dhe shtojmë pijen me kafe dhe kafen dhe e përziejmë mirë. Rrahim mirë vezët, të verdhat dhe sheqerin për 10 minuta derisa masa të dyfishojë volumin.

Shtojmë aty kremin e çokollatës dhe miellin duke e përzierë. Lyejmë format me gjalpë dhe shpërndajmë masën e brumit nëpër to. Pastaj të gjitha i vendosim në një tavë dhe i pjekim në furrë me 200 gradë për 10-12 minuta, derisa të krijojë kore nëpër anë dhe të mbetet e butë brenda. Shërbehen të ngrohta, vetëm të spërkatura me sheqer pluhur.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments