Ballina Lajme Kosovë Presidenti dënon arrestimin e pjesëtarit të FSK’së nga policia serbe, paralajmëron formimin...

Presidenti dënon arrestimin e pjesëtarit të FSK’së nga policia serbe, paralajmëron formimin e ushtrisë

301
0
SHPËRNDAJE

Presidenti Hashim Thaçi thotë se atoritetet në Serbi po vazhdojnë me qasjen e tyre armiqësore ndaj qytetarëve tanë të komunitetit serb, të integruar në institucionet e Republikës së Kosovës.

Shefi i Shtetit thekson se është shumë shqetësues arrestimi i pjesëtarit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Milosh Shoshiq, nga policia serbe në vendkalimin kufitar të Konçulit.

“Veprimet e tilla janë kundër lëvizjes së lirë, kundër të drejtave të njeriut, kundër vlerave evropiane dhe janë goditje e rëndë edhe ndaj përpjekjeve tona për fqinjësi të mirë”, shprehet Thaçi/

Për më tepër, sipas tij, këto veprime të policisë serbe vijnë vetëm pak ditë pasi liderët serbë kërcënuan pjesëtarët e FSK-së, qytetarë tanë të komunitetit serb, me arrestime vetëm pse janë pjesë e FSK-së, e cila shumë shpejt do të transformohet në Forcë të Armatosur të Kosovës.

“Arrestimet dhe kërcënimet nuk mund të ndalin as procesin e transformimit të FSK-së dhe as rrugëtimin e Kosovës drejt anëtarësimit në BE dhe NATO”, deklaron Presidenti.

 

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments