Ballina Ballina Piloti shqiptar që e bombardoi Beogradin

Piloti shqiptar që e bombardoi Beogradin

358
0
SHPËRNDAJE

Nën komandën e Wesley Clark ka qenë edhe piloti shqiptar Lekë Buçaj. Ai në një deklaratë dhënë për RTK-në ka rrëfyer pasionin e tij që kishte për ta goditur sa më shumë Serbinë

Kosova përjetoi mjaft kohë të vështira për të ardhur deri në këtë ditë.

Ky është piloti shqiptar që e bombardoi Serbinë

“E kam ndier veten krenar, kam dashtë me ba edhe ma tepër por nuk dija se si, si mund të bëja më tepër. Çdo dy ditë ishim nëpër fluturime nja 10-12 orë, atëherë ktheheshim për nja 7-8 orë pushonim, atëherë prapë në ajër. Por thashë, si mund të marrë pjesë edhe më fort… ëndërroja që ndoshta një raketë e dërgojmë poshtë e mundem me dorë me ndihmu”, ka thënë ai.

Në nderim të gjeneralit Clark, në Muzeun e Kosovës mbahet uniforma dhe kapela e tij ushtarake. Po ashtu, në muze mbahet edhe xhupi i ish-ambasadorit William Walker.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments