Ballina Jetë Pasi një femër përjeton kënaqësi intime, këto janë ndryshimet në pamjen e...

Pasi një femër përjeton kënaqësi intime, këto janë ndryshimet në pamjen e jashtme që ndodhin

476
0
SHPËRNDAJE

Orgazma është pika kulmore e kënaqësisë seksuale gjatë aktit intim, por jo të gjithë çiftet mund ta arrijnë këtë nivel.

Më shumë sesa një stimuli fizik seksual, orgazma është një ndjesi, fillesa e së cilës është në sistemin nervor !

Mungesa e përjetimit të orgazmës mund të shkaktohen nga disa faktorë : vështirësi në relaksim, mungesë stimulimi, depresion- eksprienca seksuale traumatike në të kaluarën, transmeton living.al.

Duhet të rritet paraloja, të ketë stimulim të klitorisit, seks oral, përdorim të lodrave seksuale etj etj Gjatë një orgazme, zemra rreh më shumë, frymëmarrja dhe qarkullimi i gjakut rriten. Megjithatë përfitimet më të mëdha dhe më të dukshme i ka femra.

Lëkurë më shkëlqim: Gjatë kalimit në orgazëm trupi lëshon hormonin e oksitocinës dhe ulin nivelet e kortizolit (stresin)!

Jeta seksuale e rregullt ul shanset e shfaqjes së akneve, pasi rritja e qarkullimit të gjakut, hormonet, ju japin një rrezatim në fytyrë duke luftuar aknet dhe imperfeksionet.

Flokë më të shëndetshëm: Orgazma përmirëson qarkullimin e gjakut edhe në skalpin e kokës. Si rrjedhim, forcohet më shumë rrënja e flokëve, bëhen më të shndritshme dhe më të gjata.

Duke qenë se orgazma mban të ulët tensionin e gjakut, ajo ngadalëson procesin e plakjes. Orgazma rrit gjithashtu nivelet e estrogjenit, duke rritur kolagjenin. Duke bërë edhe një gjumë të rehatshëm, parandalohet shfaqja e rrudhave.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments