Ballina Uncategorized Nuk ka më dilema, ja pse horoskopi parashikon të ardhmen

Nuk ka më dilema, ja pse horoskopi parashikon të ardhmen

525
0
SHPËRNDAJE

Pse shumë njerëz lexojnë horoskopin për të filluar ditën? Pse e lejojmë veten të ndikohet nga fjalë që duket se nuk kanë bazë logjike apo racionale?

Edhe më skeptikëve u pëlqen ideja që të konsultohen me Yjet përpara se të bëjnë diçka të rëndësishme ose të marrin një vendim. Dhe shpesh mbeten të habitur se si i gjejnë të gjitha karakteristikat e tyre në shenjën zodiakale.

Çfarë është horoskopi? – Horoskopi ka origjinë shumë të lashtë: shpesh dëgjojmë për mbretërit dhe mbretëreshat që kishin astrologin e tyre të besuar. Fjalët e Galileo Galileit janë: “Nuk mund të zgjedhësh një lule pa u shqetësuar një yll” dhe le të nënkuptojmë një lidhje mes botës së yjeve dhe botës tokësore. Horoskopi që lexohet në gazeta dhe në media quhet horoskop i shenjave diellore dhe interpreton ndikimin e Yjeve në jetën e njeriut sipas shenjës së tyre të zodiakut, që është sipas shenjës së zodiakut në të cilën Dielli ishte në momentin që keni lindur.

Pozita e Hënës, e Venusit, e Marsit dhe e të gjithë planeteve të tjera nuk merret parasysh në horoskopin diellor, i cili është shumë i përgjithësuar. Rrota e Zodiakut është e ndarë në dymbëdhjetë pjesë të barabarta, duke përfaqësuar dymbëdhjetë shenjat e zodiakut dhe marrin emrat e dymbëdhjetë konstelacioneve: Dashi, Demi, Binjakët, Gaforrja, Luani, Virgjëresha, Peshorja, Akrepi, Shigjetari, Bricjapi, Ujori dhe Peshqit.

Çdo shenjë zë pikërisht 30 gradë të rrethit zodiakal. Momenti që ne lindim, Dielli është në njërën prej këtyre 30 shkallëve brenda një prej 12 shenjave zodiakale, shenjës tonë të lindjes. Në varësi të shkallës, çdo shenjë zodiakale është e ndarë në tri dekada, për të cilën shpesh dëgjohet të flitet: dekada e parë shkon nga 0 deri në 10 gradë, në dekadën e dytë duke filluar nga 10 deri në 20 gradë dhe dekadën e tretë që variojnë nga 20 deri në 30 gradë .

Natyrisht, astrologët e dinë se jo të gjithë njerëzit e së njëjtës shenjë do të kenë të njëjtat gjëra në të njëjtën ditë ose javë, muaj apo vit. Përveç Diellit ka shumë faktorë që duhet të analizohen në një nivel astrologjik.

Mund të jetë e dobishme, kur lexohet horoskopi, për shembull, të lexoni shenjën e ngjitësit tuaj, ose shenjën në të cilën Hëna ishte e vendosur në kohën e lindjes për të marrë një vizion më të gjerë. Horoskopi Diellor, i lexuar me butësi dhe mirëkuptim, mund të jetë ende një dritë e vogël që ndriçon ditët, një udhëzues për të nxjerrë në pah të mirat e çdo dite. Nëse është pozitiv mund të na mbushë me energji, ose e kundërta mund të na ndihmojë për të hapur sytë në një situatë që duhet të përmirësohet, ndoshta duke marrë përgjegjësitë tona.

LEXO: HOROSKOPI DITOR 22.07.2018

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments