Home Shendetesi Mrekullite e shafranit !

Mrekullite e shafranit !

266
0
SHARE

Duke u bazuar ne vlerat ushqyese dhe sheruese, shafrani ka nje ndikim te gjere ne perdorim ndaj semundjeve te ndryshme.

– Shafrani vepron kunder qelizave kancerogjene duke luftuar tumoret e ndryshme.

– Ndikimi i shafranit ne sistemin nervor qendror (SNQ) ka rendesi te vecante, per arsye se ndikon ne parandalimin e dridhjeve trupore te njohura si semundja e Parkinsonit, dhe ndikim te madh ne problemet e te humburit te memories, e njohur si semundja e Alzajmerit.

– Perberesit e shafranit ndikojne ne fortesine e dhembeve dhe shendetin e mukozes se gojes.

– Shafrani luan rol te rendesishem ne kontrollimin e qelizave te kuqe te gjakut, pezmatimet e lekures, astmes, kollitjes, etj.

– Per shkak te permbajtjes se kompleksit te vitamines B, gjegjesisht vitamines B6, ajo perdoret per pagjumesi dhe si qetesues, kunder ankthit, stresit, depresionit.

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of