Gjella, Receta Gatimi

Mish pule me sos

Perbersit:

1 kg mish gjoks pule
1 qepë
2 lugë gjalpë
1 lugë Uthëll
1 lugë sos curry
1 Krem
erëza
kripë.

Pergatitja:

Vajin e derdhim në tenxhere, mishin e pulës e premë në copa të vogla dhe e fërgojmë.
Pas fërgimit të mjaftueshëm të mishit, e largojmë mishin dhe ia shtojmë qepën, uthëllën, curryin, kripën erëzat.
Së fundmi ia shtojmë kremën dhe mishin e pulës së fërguar e derdhim në këtë sos.

Rreth 2 minuta e përziejmë mishin në sos dhe e largojmë tenxherën nga zjarri, e vendosim në pjatën kryesore.

Ju bëftë mirë!

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads