Ballina Ballina Miratohet Buxheti i Kosovës, 2 miliardë 357 milionë euro për vitin 2020

Miratohet Buxheti i Kosovës, 2 miliardë 357 milionë euro për vitin 2020

179
0
SHPËRNDAJE

Me 63 vota për (62 elektronike dhe një me dorë) është votuar Projektligji për ndarjet buxhetore për vitin 2020.

Edhe pse në mesnatë, deputetët u kthyen në sallën e Kuvendit të Kosovës dhe votuan pro Buxhetit për vitin 2020, raporton Indeksonline.

Buxheti i Kosovës për vitin 2020 është gjithsej dy miliardë e 357 milionë euro.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës u mblodhën sot për të zhvilluar seancën të jashtëzakonshme duke filluar nga ora 15:00 për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

Seanca u zhvillua pasi deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje iniciuan një mocion për shmangie nga afatet procedural dhe që të shkohet me procedurë të përshpejtuar në votim, propozim ky që u kundërshtua nga partitë e opozitës.

Pasi që mocioni u votua pa prezencën e opozitës në sallë, u krijua edhe debat mjaftë i zëshëm në mes deputetëve, ku ata të opozitës kritikuan pushtetin për kinse shfrytëzim të gjendjes së jashtëzakonshme për të kaluar buxhetin pa u dhënë mundësi atyre t’i shprehin qëndrimet e tyre.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments