Lajme

Lista Serbe godet keq piftin Sava Janjiq

Lista Serbe ka thënë se igumeni Sava Janjiq nuk është më një prift. Ata thonë se Janjiq ka kohë që merret me çështje politike, përkatësisht lidhur me problemin e Kosovës.

Përmes një komunikate për media, Lista Serbe thotë se Sava Janjiq ka kohë që është distancuar nga politika shtetërore e Serbisë duke kërkuar rrugë përmes kompromisit dhe dialogut për Kosovën, shkruan B92, transmeton Periskopi.

“Aktualisht ai po fshehet prapa perdes së manastiri”, thuhet në deklaratën e Listës Serbe.

Sipas kësaj deklarate ‘roli i Janjiqit nuk është më të popullarizojë pikëpamjet e Kishës Ortodokse Serbe, sepse ai më nuk praktikon pikëpamjet teologjike por merret kryesisht me aksione që janë kundër politikave të shtetit të tij”, thuhet në këtë komunikatë.

“Sulmet e Janjiqit ndaj shtetit janë thirrje për anarki dhe Prishtina po shfrytëzon rastin të përfitojë nga ato, pasi që Janjiq po përfiton personalisht karshi pikëpamjeve të tij”, thuhet në deklaratë.

 

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads