Ballina Ballina Jasharajt u ripërtrinë, ja sa janë rritur Ademi, Hamza e Shabani i...

Jasharajt u ripërtrinë, ja sa janë rritur Ademi, Hamza e Shabani i ri (Foto)

435
0
SHPËRNDAJE

Në Prekaz nga 5 marsi ka filluar manifestimi “Epopeja e UÇK-së”, e cila shënon 20 vjetorin e rënijes heroike të familjes Jashari më 5,6 dhe 7 mars 1998.

Edhepse armiku me rënjen e familjës Jashari, e kishte menduar se do ta dobësonte UCK-në, në fakt ndodhi që shumë të rinjë vec sa gjetën motiv tek rënja heroike e Jasharajve, për t’iu bashkuar edhe më shumë radhëve të UÇK-së, shkruan Magazina.al

Pavarësisht se forcat serbe u munduan ta zhdukin këtë familje, duke vrarë e shkatërruar gjithcka në Prekaz, por mbi themelet e djegura fillojë menjëherë jeta e re.

Më kujtimin dhe krenarinë për të rënët, meshkujt e mbetur të kësaj familje u martuan dhe nisën jetën edhe një herë nga e para.

Në këtë familje linden sërish Ademi, Hamëza dhe Shaban Jashari, e që emrat e tyre me plotë krenari i mbajnë nipërit e tyre, shkruan Magazina.al

Tash pas 20 viteve nga ngjarja e vitit 1998, kështu duken, Ademi, Hamza dhe Shabani i ri.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments