Shendetesi

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur konsumoni pije të gazuara!

Studiuesit thonë se zyrtarët e shëndetit publik duhet t’u tregojnë njerëzve që të shmangin pijet e gazuara.

Susan E. Swithers, PhD, një profesoreshë e shkencave psikologjike dhe një neuroshkencëtare e sjelljes në Purdue thotë se paralajmërimet mund të kenë nevojë të zgjerohen për të përfshirë futjen e kufizuar të të gjithë ëmbëlsuesve.

Një sërë studimesh nga hulumtuesit e Harvardit gjetën se pijet e gazuara shkaktojnë një ulje të funksionit të veshkave në 30 për qind.

Ndërkaq, një studim tjetër  zbuloi se pijet e gazuara ishin të lidhura me një rrezik 36% më të lartë të sindromës metabolike.

Një statistikë tjetër tregon se konsumi i më shumë se katër kanaçeve me pije të gazuara në ditë është e lidhur me një rrezik 30% më të lartë të depresionit.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads