Home Ekonomi Ishte kundër projektit ‘Kosova e Re’, jep dorëheqje Presidenti i Bankës Botërore...

Ishte kundër projektit ‘Kosova e Re’, jep dorëheqje Presidenti i Bankës Botërore për t’iu bashkuar kompanisë pro qymyrit

90
0
SHARE
FILE- In this Nov. 6, 2018, file photo World Bank President Jim Yong Kim, left, and Bill Gates, former Microsoft CEO and co-founder of the Bill and Melinda Gates Foundation, listen to a speaker at the Reinvented Toilet Expo in Beijing. Kim, the president of the World Bank, says he is resigning at the end of January. Kim's unexpected departure nearly three years before his term was set to expire, is likely to set off a fierce battle between the Trump administration and other countries who have complained about the influence the United States exerts over the World Bank. (AP Photo/Mark Schiefelbein, File)

Shefi i Bankës Botërore (BB) Jim Yong Kim, që u tërhoq nga një projket për energji qymyri në vend si ‘Kosova e Re’, dje u punësua në një korporatë ndërkombëtare që është investitor i projekteve të qymyrit në tri kontinete të botës.

Edhe pse ishte shquar si person në përkrahje të zhvillimit të projekteve të energjisë së ripërtrishme, Presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim, ka paralajmëruar dorëheqjen nga posti për t’iu bashkuar një kompanie private që përkrahë projekte qymyri dhe organizatës që kishte themeluar kohë më parë, ani pse i njejti kishte deklaruar se Banka që ai përfaqëson nuk përkrahë projekte të qymyrit dhe rrjedhimisht edhe projektin e Kosovës së Re.

Kim i është bashkuar Global Infrastructure Partners, një firme private që për fokus ka nxitjen e investimeve në infrastrukturë në vendet në zhvillim. Në uebfaqe të kësaj kompanie, në listën e projekteve të energjisë janë të listuara edhe projekte të prodhimit të energjisë nga qymyri.

Kristalina Georgieva me shtetësi Bullgare, aktualisht Kryeshefe Ekzekutive, do të jetë Presidente e përkohshme e Bankës Botërore duke filluar nga data 1 shkurt 2019.

Në Shtator të vitit të kaluar Kim kishte deklaruar se Banka Botërore ka marrë vendim për të mos përkrahur më projekte të qymyrit në Ballkan, duke përfshirë edhe termocentralin Kosova e Re në Kosovë.

Janë bërë më shumë se dhjetë vite prej se Kosova kishte filluar procedurat për ndërtimin e termocentralit të ri dhe pas një dekade përshtatjeje me rregullat e Bankës Botërore, e njejta ka dështuar të marrë pëlqimin për ndërtimin e tij.

 

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of