Home Ballina Holanda fiton ‘Eurovision 2019’

Holanda fiton ‘Eurovision 2019’

212
0
SHARE

Holanda e ka fituar edicionin e 64-të të Festivalit Evropian të Këngës, Eurovision, që këtë vit u zhvillua në në Tel Aviv.

Izraeli ishte shteti nikoqir i festivalit të sivjetmë, pasi në edicionin e kaluar ishte artistja Netta, ajo që u shpall fituese me këngën “Toy”.

Në fund të votave të jurisë (që përbënin 50 për qind të votave të përgjithshme), renditja në tri vendet e para ishte: Suedia (239 pikë), Maqedonia e Veriut (237 pikë) dhe Holanda (231 pikë), ndërsa Shqipëria u rendit e 18-ta me 43 pikë.

Një ndryshim i madh ndodhi pas votave të publikut, me ç’rast fituesi i Eurovisionit për vitin 2019 u shpall Holanda që u përfaqësua nga Duncan Laurence me këngën “Arcade”.

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of