Ballina, Kosovë, Lajme

Haradinaj, Thaçit: S’kemi qare pa u prishë nëse nuk kemi rrymë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka zhvilluar një vizitë pune në Korporatën Energjetike të Kosovës.

Kjo vizitë e Haradinajt në KEK vjen në kohën kur Kosova ka pasur probleme të theksuara në sektorin e energjisë, shkruan lajmi.net.

“Qëllimi i ardhjes është me pa si është puna me blloqet sa janë në funksion, si është dinamika e futjes në prodhim të blloqeve tjera. U njoftova se edhe në A pritet të lëshohet një bllok, por edhe në B pritet të lëshohet një tjetër në prodhim”, ka thënë ai para medieve pas vizitës.

Ai tha se importi i energjisë gjatë dimrit është shumë i shtrenjtë andaj ka kërkuar nga drejtori i KEK-ut, Njazi Thaçi, që të lëshohet në prodhim çdo bllok dhe të luftohet për çdo megavat.

“Pritet që prej datës 15 dhjetor Kosova do të prodhojë 800 megavat energji. Të bëhet kujdes ti mbijetojmë prodhimit të prodhojmë sa me shumë megabajt”, deklaroi kryeministri.

Ndërsa për KEDS-in, Haradinja ka thënë se është kompani e Kosovës, investitori i huaj që ka ardhur të bëjë biznes por ka obligimet ndaj nesh, andaj tha se barra kryesore është mbi KEK-un.

Kryeministri ja bëri me dije Thaçit se gjatë këtij dimrit nuk duhet të dështojë furnizimi i energjisë.

“Kryetar s’kemi qare pa u prish nëse nuk kemi rrymë”, ishin fjalët e Haradinajt ndaj Thaçit.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads