Futboll, Sport

Gattuso i lumtur me kualifikimin tutje në Ligën e Evropës, por më shumë me formën dhe portën e paprekur

Gennaro Gattuso ka thënë pas ndeshjes së është i lumtur me kualifikimin dhe lojën e lojtarëve, por më shumë vlerësoi punën në mbrojtje dhe portën e paprekur në fitoren 1-0 ndaj Ludogorets.

Fitorja 3-0 e ndeshjes së parë e kishte bërë rezultatin përfundimtar relativisht të qartë në këtë raund të Ligës së Evropës, por Fabio Borini shtoi edhe një tjetër në San Siro për rezultatin total prej 4-0.

Pas ndeshjes trajneri i Milanit, Gattuso, u pa shumë i lumtur me kualifikimin, por edhe lojën e lojtarëve në mbrojtje.

“Jam i lumtur që kemi mbajtur portën e paprekur, pasi kjo është diçka që po përqendrohesha në trajnime kohëve të fundit”, ka thënë fillimisht Gattuso për Sky Sport Italia.

“Është mirë që askush nuk kishte ngërç në 90 minuta, por është edhe për qëndrim. Unë jam shumë, shumë i lumtur me rritjen e ekipit dhe për ata që nuk kanë luajtur aq shumë dhe sigurohuni që ata ishin të gatshëm kur u thirrën”.

“Ne duhet ta marrim ndeshje pas ndeshje, të përgatitemi për një ndeshje shumë të vështirë kundër Romës të dielën”.

“Andre Silva bëri atë që kërkuam. Ai nuk shënoi, por bëri gjithçka tjetër. Patrick Cutrone ka punuar në një rol që nuk është me të vërtetë i tij, por ai mund të bëjë atë dhe ne do ta shohim atë përsëri në të ardhmen”.

“Kur punoni në mbrojtje në stërvitje, lojtarët mërziten pak, ashtu siç e kam bërë kur isha lojtar, por sa më pak gola që pranojmë, aq më shumë janë të etur që të punojnë në mbrojtje”.

“Ne po përmirësohemi, nuk kemi më lojtarë që luajnë në të gjitha drejtimet e ndryshme, ne mbyllim topin më shumë. Ne po bëhemi më mirë”, përfundoi trajneri italian.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads