Home Receta Gatimi Fileta viçi me zarzavate pikante

Fileta viçi me zarzavate pikante

166
0
SHARE

Perbersit:
500 gr fileto viçi
500 gr patate
125 gr fasule
125 gr bizele
1 thelbë hudhër
75 gr ullinj jeshil
1/2 spec i kuq
1 lugë majdanoz
2 domate
kripë
Biber i zi.

Pergatitja:
Zieni patatet në ujë të zier me kripë për 12-15 minuta, derisa të zbuten.

Pas 7 minuta zierje të patateve, shtoni fasulet e njoma, bizelet dhe lërini derisa të zbuten.

Kullojini zarzavatet dhe lërini të ftohen në ujë të rrjedhshëm, ndërkohë, zieni mishin filetë, në një tenxhere të madhe, me 1 lugë vaj në zjarr normal për 2 minuta.

Hidhni kripë e biber të zi, kthejeni mishin dhe vazhdoni gatimin edhe për 2-3 minuta, derisa të bëhet sipas dëshirës suaj.

Priteni mishin filetë në shirita të hollë, në një tas bëni bashkë vajin e mbetur, hudhrën.

Vendosni mishin, patatet, fasulet, bizelet, ullinjtë, majdanozin dhe domatet në një enë për sallatë.

Spërkateni me salcën e përgatitur, trazojeni me kujdes dhe shërbeni të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of