Ballina Jetë Fakte interesante dhe pak të njohura rreth gjoksit të femrave

Fakte interesante dhe pak të njohura rreth gjoksit të femrave

463
0
SHPËRNDAJE
Shumë prej nesh mendojnë se ne i dimë të gjitha që duhet të dimë për gjinjtë tanë, me dashuri të referuara si “boobs”, por kjo nuk është kështu, pasi ne ende kemi pak ose aspak njohuri për disa fakte zbavitëse rreth organit më të rëndësishëm të qumështit.

Meqë ju tashmë e dini se gjoksi mund të jetë i mëdh ose i vogël, të përkryer dhe jo tëpërkryer, ose asimetrike,  le të them diçka që ju nuk e dini.

Më poshtë janë disa fakte interesante dhe pak të njohura rreth gjoksit, transmeton lajmi.net.

Vajzat shikojnë gjoksin po aq sa djemtë.
Një gjoks mesatar peshon 499 gram dhe përmban 4-5% të yndyrës totale të trupit.
Në shumicën e grave, gjoksi i majtë është më i madh se ai i djathtë.
Sipas një studimi, njerëzit që preferojnë gjinjtë e mëdhenj, janë financiarisht të pasigurtë.
Studimet tregojnë se ushqyerja me gji mund të ketë përfitime afatgjata për nënat, duke përfshirë uljen e rreziqeve të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.
70% e grave janë të pakënaqur me madhësinë e gjirit.
Studimet thonë se 80% e meshkujve shikojnë në gjoksin tuaj kur ju takojnë për herë të parë.
Ekzistojnë tetë (8) lloje të ndryshme të thithkave, duke filluar nga ato të “përmbysura” tek thithat e fryera.
Kina ofron një diplomë në studimet e gjoksit.
Është vlerësuar se 80% e grave veshin madhësinë e gabuar të sytjena.
Gjatë gjithë jetëgjatësisë së një gruaje, gjokset e saj mund të ndryshojnë nga java në javë, bazuar në ndryshimet hormonale. /Lajmi.net/

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments