LATEST ARTICLES

CIA: Ja pse Kosova vlenë dyfish më shumë se Serbia

Ja pse Kosova është aq e rëndësishme për amerikanët, britanikët dhe francezët. Nga 14 gushtI I VITIT 2000, UNMIK-u mori përsipër menaxhimin e “Trepçës” në Kosovë e cila punonte e ndarë në dy pjesë në very dhe jug Derisa në Serbi ka rezerva të qymyrit vetëm për 35 vitet e ardhshme, Kosova me pasuritë e saj ka për të kaluar...

Bashkëthemeluesi i Apple: Bitcoin dhe Blockchain do të arrijnë potencialin e plotë në një dekadë

Bashkëthemeluesi i Apple, Steve  Wozniak, ka komentuar pozitivisht për kriptovalutat dhe teknologjinë e bllokimit në fjalimin e tij të hapjes në Kongresin Botëror WeAreDevelopers 2018 në Vjenë të Austrisë. Sipas një raporti nga Cointelegraph auf Deutsch E mërkurë, 16 maj, Wozniak e konsideron “blockchain” një “ide të madhe”. Ai më tej tha: “Blockchain është revolucioni i ardhshëm i madh IT që...

FMN: Pas tentativës për grusht shteti, ekonomia e Turqisë është rimëkëmbur fuqishëm në 2017-n

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) deklaroi të hënën vonë se ekonomia e Turqisë është rimëkëmbur fuqishëm në 2017-n, pas tentativës së dështuar të organizatës terroriste gyleniste/struktura paralele në shtet (FETO/PDY) për grusht shteti në vitin 2016. FMN-ja publikoi raportin e quajtur Artikulli IV i Konsultimeve në lidhje me Turqinë. Siç theksohet në këtë raport, pas tentativës së dështuar të FETO/PDY-së për grusht shteti...

Turqia fiton vetëm në 8 muaj 1.4 miliardë dollarë nga eksportet e lajthive

Turqia shiti jashtë vendit mbi 215,000 ton lajthi në 8 muajt e parë të sezonit të eksportit, duke fituar të ardhura prej 1.36 miliardë dollarësh, tha të mërkurën unioni kombëtar i eksportuesve të arrës dhe lajthisë. Vëllimi i eksportit midis shtatorit 2017 dhe prillit 2018 shënoi një rritje fitimesh prej 24.6 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të një...

Ministri që bëri krimin më të madh financiar në Qeveri

Analisiti dhe hulumtuesi Agron Demi e ka quajtur krim financiar procesin e PTK-së ndër vite në raport me Qeverinë e Kosovës. Duke listuar “krimet” me PTK-në e Qeverinë, Demi ka thënë se personi që ka bërë këtë gjë vazhdon të jetë ministër. Dhe së fundmi ka marrë Ministrin e Inovacionit, e që është Besim Beqaj i PDK-së. Demi ka thënë se...

Në Termocentralin “Kosova A” Vidhen kabllo të rrymës

Në mbrëmjen e djeshme, persona të dyshuar kanë hyrë në Termocentralin “Kosova A” Persona të dyshuar gjatë mbrëmjes së djeshme kanë kryer një vjedhje në Termocentralin “Kosova A”. Sipas njoftimit të policisë, katër persona të dyshuar janë vërejtur duke kryer këtë vejdhje. Pas intervenimit të policisë janë zënë dhe janë arrestuar dy të dyshuar (te mitur), kurse dy të dyshuar të tjerë...

Reklamuesit këtë vit do të shpenzojnë më shumë në reklama në internet sesa në reklama televizive

Reklamuesit në internet pritet të tejkalojnë reklamuesit e TV me 40 miliardë dollarë këtë vit.Kjo do të thotë se 40 % e shpenzimeve të reklamave në botë pritet të bëhet online në 2018, sipas parashikimeve të reja nga kompania për matjen e reklamave, Zenith. Shpenzimet e reklamave online mundën TV si media më e madhe e reklamave vitin e kaluar....

Sërish ndërpritet prodhimi në “Ferronikel”

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Punëtorëve të “Ferronikelit”, Fehmi Nika, ka siguruar se punëtorët janë duke shkuar rregullisht në punë, i marrin pagat me rregull dhe se nuk ka asnjë paralajmërim për mundësinë e mbylljes së fabrikës. Dobra: “Ferronikeli” s’e ka njoftuar Komunën për problemet që ka, por është duke funksionuar, shkruan sot Gazeta “Zëri”. Është ndërprerë për të...

SHBA, Senati kërkon të pyesë Zuckerbergun. 58 mld dollarë humbje, në një javë

Udhëheqësit e Komitetit të Tregtisë në Senat i bënë thirrje gjatë së premtes shefit ekzekutiv të “Facebook”-ut, Mark Zuckerberg, të dëshmojë përpara panelit të tyre pas polemikave që kanë shkaktuar raportet se, “Cambridge Analytica” e lidhur me Trumpin kishte shfrytëzuar në mënyrë të paligjshme të dhënat e mbi 50 milionë përdoruesve të rrjetit social. Kreu i Komitetit, John Thune, një...

Eksperti amerikan Bugajski foli në Kosovë për ndikimin rus në ballkan

Eksperti amerikan për çështjet e Ballkanit Janusz Bugajski, gjatë një vizite në Kosovë ka mbajtur një ligjeratë publike të organizuar enkas për të nga Institucioni i Arsimit të Lartë në Kosovë, Kolegji Universum, ligjeratë kjo e cila ishte e hapur për të gjithë të interesuarit. Bugajski foli për “Ndikimin e Rusisë në botë dhe regjionin Ballkanik”. “Gjatë kësaj ligjërate mjaft atraktive, pjesëmarrësit patën...