Botë, Sport

Edin, djaloshin nga Maqedonia që ka thyer rekorde botërore në xhudo

Edi Sherifovski është i riu që e përfaqëson Maqedoninë në sportin e xhudos për kate deri në 73 kilogramë.

Së fundmi, në tubimin e pikëve për garat për vitin 2017, ai ka tubuar 104 pikë që e bënë të ngjitet në vendin e katërt në listën e xhudistëve botërorë.

Gergely Nerpel (190 pikë), Jackson Butler (164 pikë), Botond Toth (126 pikë) dhe Edi Sherifovski (104 pikë) e udhëheqin listën e më të fortëve të botës në përleshje, stili xhudo deri në 73 kilogramë, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Edi ka lindur në vitin 2001, ndërsa deri tani me krenari mban vendin e katërt në listën botërore.

Në garat e Antalisë, Sherifovski ka fituar ndaj dy xhudistëve nga Azerbaijxhani. Medaljen e bronztë në këtë garë e humbi nga xhudisti brazilian, Gulherme Shmid.

Kjo e bën Sherifovskin më të fortë në garat botërore duke na përfaqësuar denjësisht.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads