Ballina Lajme Botë Donald Trump dhe Kim Jong-un shtrëngojnë duart, këto janë fjalët e para...

Donald Trump dhe Kim Jong-un shtrëngojnë duart, këto janë fjalët e para të tyre

373
0
SHPËRNDAJE

Ashtu siç edhe ishte paralajmëruar, më në fund ka ndodhur edhe shtrëngimi i duarve – në Singapor – ndërmjet presidentit amerikan Donald Trump, si dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un.

Siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ata kanë patur një shtrëngim duarsh, para një takimi sy me përkthyes i cili ka zgjatur rreth 45 minuta.

Dhe siç thuhet më tej, takimi i tyre privat i ka hapur rrugë një takimi më të zgjeruar bilateral, në të cilin përveç tyre, kanë qenë të pranishëm edhe zyrtarë të lartë të të dyja vendeve.

Në fjalët e para pas shtrëngimit të duarve, presidenti Trump ka thënë se “është një nder” të takohesh me Kim Jong-un, nga i cili pret “një marrëdhënie të shkëlqyeshme”, pasi që ata tanimë janë njohur personalisht.

“Ndihem shumë mirë. Ndihem shumë mirë”, u tha Trump gazetarëve, ndërsa ai ul për një takim me Kim pa funksionarë të politikave dhe vetëm përkthyesit e tyre.

“Do të kemi një diskutim të madh, dhe unë mendoj një sukses të jashtëzakonshëm. Do të jetë jashtëzakonisht i suksesshëm. Dhe është një nder, dhe ne do të kemi një marrëdhënie të shkëlqyeshme, nuk kam asnjë dyshim”.

Ndërkaq lideri koreanoverior ka thënë: “Nuk ishte e lehtë të isha këtu… paragjykimet dhe praktikat e vjetra shërbyen si pengesa në rrugën tonë përpara, por ne i mposhtëm të gjitha”.

“Unë mendoj se është e vërtetë”, u përgjigj Trump, duke tundur dorën e homologut të tij dhe duke e bërë atë që dukej si një shaka që u dëgjua vetëm dy burrat dhe përkthyesit e tyre, pasi gazetarët ishin duke u larguar nga dhoma. /Telegrafi/

 

President Donald J. Trump meets with North Korean leader Kim Jong Un.TUNE IN: Fox News Channel is LIVE ALL NIGHT with continuing coverage of the Trump-Kim summit in Singapore.

Опубліковано Fox News 11 червня 2018 р.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments