Home Ëmbëlsira Deserti më i shijshëm: Ëmbëlsirë të cilën do ta mbani në mend...

Deserti më i shijshëm: Ëmbëlsirë të cilën do ta mbani në mend tërë jetën!

145
0
SHARE

Deserti më i shijshëm: Ëmbëlsirë të cilën do ta mbani në mend tërë jetën!

Për ta gatuar ju nevojitem 25 minuta.

Përbërësit:

300 g çokollatë për zierje,
5 vezë,
4 lugë sheqer,
400 ml ajkë të ëmbël,
1 lugë sheqer pluhur.

Përgatitja:

Shkrini në zjarr të lehtë 300 g çokollatë për zierje me 4 lugë sheqer.

Në një enë për përzierje tundni 5 të bardhë të vezëve me 4 lugë sheqer, shtoni ajkën e ëmbël dhe përzieni me mikser.

Në çokollatën e shkrirë qitni të verdhët e vezëve dhe përbërjen nga ena për përzierje. Tundni me lugë druri.

Futeni në frigorifer të qëndrojë 3 orë.

Servireni me pemë apo me krem.

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of