Fun, Jetë

“ÇMENDURITË” QË BËJNË NJERËZIT PËR BUKURINË

Njerëzit në mbarë botën zgjedhin mënyra të ndryshme për t’u kujdesur për mendjen, trupin dhe shpirtin e tyre. Për të përmirësuar bukurinë e tyre, njerëzit përdorin mënyra nga më të ndryshmet, edhe nga më të frikshmet.

Më poshtë kemi mbledhur disa nga procedurat më të habitshme dhe të paimagjinueshme shëndetësore që ju do të gjeni në të gjithë globin.

Trajtime me kërmill në Tajlandë

Kur përdoren kërmijtë e gjallë, kërmijtë përhapin mukozën e tyre dhe duke ju dhënë një masazh fytyrës. Ndërsa ky trajtim po fiton popullaritet në SPA-të në Tajlandë, trajtime të ngjashme që përdorin kërmijtë datojnë që në Greqinë e lashtë.

Apiterapia

Nëse keni pasur frikë nga bletët kur keni qenë fëmijë, mund të befasoheni kur të mësoni çfarë keni humbur. Ky trajtim mund të përdoret për të ndihmuar njerëzit me sklerozë, infeksione dhe herpesin. Disa njerëz përdorin gjithashtu apiterapi për të hequr frikën nga bletët. Sigurohuni që të jeni të vetëdijshëm për alergjitë tuaja para se ta provoni këtë.

Terapia peruane e delfinëve

Shumë kafshë të ndryshme përdoren në trajtimet terapeutike. Në Peru, notimi me delfinët në parqet detare është përdorur për trajtimin e gjendjeve të ndryshme shëndetësore e psikologjike. Gratë që presin fëmijë gjithashtu e përdorin këtë trajtim. Delfinët thuhet se prekin barkun e gruas dhe lëshojnë një tingull të frekuencës së lartë që thuhet se stimulon trurin e foshnjës.

Masazh me gjarprinjë në Izrael

Ada Barak’s Carnivorous Plant Farm and Spa në Izrael ofron një shërbim masazh që përdor edhe miqtë e fermës. Një duzinë gjarpërinjsh vërtiten rreth trupit të një personi, në thelb duke u dhënë atyre një masazh të plotë të trupit, duke përfshirë edhe fytyrën. Gjarprinjtë mbikëqyren gjatë trajtimit dhe klientët pohojnë se i ndihmojnë me migrenën dhe muskujt e lënduar.

Placenta në fytyrë

Për njerëzit me probleme të lëkurës, duke filluar nga aknet deri tek njollat dhe puçrrat, placentat përdoren në të gjithë botën si trajtim përfundimtar. Në Holandë, janë të njohur edhe futbollistët për trajtimin e ligamenteve të këmbëve duke përdorur placentën e kalit.

SPA-të e birrës në Evropë

Një dush i ngrohtë gjithmonë mund të ndihmojë në zbutjen e dhimbjeve, por njerëzit kanë gjetur alternativa të ndryshme për ujin. Në Gjermani, Austri dhe Republikën Çeke, shumë hotele dhe SPA u ofrojnë njerëzve mundësinë për t’u zhytur në birrë. Trajtimi mund të ndihmojë me problemet e lëkurës, stresin, madje edhe rritjen e aktivitetit kardiatik.

Dush me rërë vullkanike

Ju mund të keni dëgjuar për banjot e baltës, madje edhe për banjot me rërë, por a keni menduar se diçka nga një vullkan mund të përdoret si një trajtim SPA? Ky trajtim përdor rërë vullkanike, në disa zona tradicionale banje të tilla si Baths Sand Sand Yamakawa. Rëra është e nxehur në të vërtetë nga vullkanet e afërt, ndërsa gjithçka zhvillohet brenda komoditetit të një banje.

Krioterapia

Njerëzit përdorin nxehtësinë për ta trajtuar veten kur janë të sëmurë (supë e nxehtë, çaj të nxehtë, batanije të ngrohta), kështu që përdorimi i ftohtit për të trajtuar veten ishte një përparim i dukshëm. Krioterapia është thjesht çdo trajtim që përdor temperatura të ngrirjes ose afër ngrirjes, edhe pse një formë e njohur e saj përfshin uljen në një rezervuar të ftohtë. Me sa duket, qëndrimi në këtë rezervuar mund të përmirësojë shëndetin tuaj mendor dhe të zgjasë jetën tuaj, por, pasi ky është një trajtim relativisht i ri, këto kërkesa nuk janë domosdoshmërisht të konfirmuara.

Trajtimet e Hay në pjesën veriore të Italisë

Hoteli Heubad në Italinë veriore ofron një trajtim spa që përfshin mbulimin e trupit me bar të lagësht dhe të fermentuar. Ideja vjen përpara disa shekujsh , nga fermerët që flenin në kashtë, vetëm për t’u zgjuar me energji. Thuhet se trajtimi ndihmon me dhimbje muskulore, nyje të forta dhe madje edhe obezitet.

Subscribe
Notify of
0 Komente
Inline Feedbacks
View all comments

ads

Ads