Home Receta Gatimi Cilat janë erëzat me veti shëruese?

Cilat janë erëzat me veti shëruese?

98
0
SHARE

Erëzat jo vetëm që përdorën për ti shtuar shije pothuajse çdo ushqimi, shumë prej tyre kanë edhe veti të shumta shëruese. Secila prej erëzave që keni në shtëpi mund të ndikojë në përmirësimin e shëndetit tuaj në një apo disa mënyra. Më poshtë keni një listë erëzash dhe benefitet që sjellin ato për ju.

1. Borziloku; Ndikon në largimin e ftohjes;

2. Kanella: Lufton nivelin e lartë të sheqerit në gjak;

3. Trumza; Ndihmon në lehtësimin e kollës;

4. Qimnon; Ndihmon në parandalimin e kancerit;

5. Hudhra; Ndihmon në uljen e kolesterolit;

6. Xhenxhefili; Qetëson të përzierat;

7. Arrë-myshku; Ndihmon në uljen e tensionit të gjakut;

8. Rozmarina; Rregullon memorien;

9. Turmeriku; Ndihmon në largimin e inflamacionit.

10. Karafili; Ndihmon në lehtësimin e dhimbjes së artritit.

Leave a Reply

  Subscribe  
Notify of